chitters ایران جایزه مخاطب ایرانی

chitters: ایران جایزه مخاطب ایرانی اینترنت مخاطب کودک و نوجوان مباحث علمی تحلیل جامعه شناختی و روانشناختی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی فردا دولت راجع به مسایل ارزی جلسه فوق العاده می‌گذارد / نوبخت

رییس شرکت برنامه و بودجه کشور گفت: نشانه امسال دولت در چارچوب اقتصاد مقاومتی و به خاص آنچه مقام معظم رهبری تعیین کردند و طبق تبصره ۱۸ قانون بودجه، عنوان اشتغال

فردا دولت راجع به مسایل ارزی جلسه فوق العاده می‌گذارد / نوبخت

نوبخت: فردا دولت راجع به مسایل ارزی جلسه فوق العاده می گذارد

عبارات مهم : برنامه

رییس شرکت برنامه و بودجه کشور گفت: نشانه امسال دولت در چارچوب اقتصاد مقاومتی و به خاص آنچه مقام معظم رهبری تعیین کردند و طبق تبصره ۱۸ قانون بودجه، عنوان اشتغال است و بر این اساس باید بیش از یک میلیون و ۳۳ هزار وقت شغلی ایجاد کنیم.

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت امروز (سه شنبه) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز جلسه مهم جهت تشکیل سه فاز راهبری اقتصاد مقاومتی بود، گزارشی از همکارانمان در استان اصفهان نسبت به عملکرد سال گذشته و برنامه های سال ۱۳۹۷ در این جلسه داشتیم. نشانه مهم سیاست های اقتصاد مقاومتی دنبال کردن یک رشد پویا و مستمر هشت درصدی هست.

فردا دولت راجع به مسایل ارزی جلسه فوق العاده می‌گذارد / نوبخت

وی با بیان اینکه این رشد فقط با سرمایه گذاری تسهیل نمی شود، ادامه داد: بخش مهم آن رویکردهای مورد نظر مقام معظم رهبری مبنی بر دانش بنیان بودن، برون زا و برون گرا بودن و درنهایت عدالت محور بودنش هست. امروز در تکمیل فعالیت هایی که ستاد اقتصاد مقاومتی در مرکز و ستادهای راهبری در استان ها انجام می دهد اینکه ما ببینیم چقدر از رویکردهایی که با آن به توان به رشد ۸ درصدی برسیم داریم.

نوبخت با بیان اینکه قطعا محدودیت های سرمایه گذاری داخلی و خارجی وجود دارد تصریح کرد: اگر نتوان از دانش بنیان بودن طرح ها استفاده کنیم، قطعا جهشی جهت رسیدن به رشد هشت درصدی نخواهیم داشت. این شهرک علمی تحقیقاتی و شرکت های مستقر در آن بخشی از توانایی ملی خود را عرضه کردند که در عرصه های جهانی قابل مسابقه است و نیاز ما را به خارج قطع خواهد کرد.

رییس شرکت برنامه و بودجه کشور گفت: نشانه امسال دولت در چارچوب اقتصاد مقاومتی و به خاص آنچه مقام معظم رهبری تعیین کردند و طبق تبصره ۱۸ قانون بودجه، عنوان اشتغال

وی اضافه کرد: اگر کارخانه ها درصدد تولید کالا هستند و ما این کالاها را در داخل احیا کنیم، باید این کالاها از نوآوری ها و تکنولوژی های روز برخوردار باشند که این محیط می تواند شرکت هایی را پرورش دهد که مکمل آن صنعت ما خواهد بود. اگر از این تکنولوژی ها استفاده شود، کالاهایی با کیفیت و به نسبت ارزان تر و قابل مسابقه با کالای خارجی می توانند عرضه کنند.

رییس شرکت برنامه و بودجه کشور ادامه داد: من فکر می کنم که این واحد، همان مبارزه با قاچاقی است که شروع کرده ایم. هنگامی که که افراد فکر می کنند می توانند کالایی ارزان تر و با تکنولوژی بهتر وارد کنند، آن وقت این کالا از هر سو وارد می شود که اگر کالای داخلی از این تکنولوژی برخوردار باشد، آن وقت هیچ کالای خارجی قدرت مسابقه با کالای ایرانی را ندارد، حتی اگر قاچاق باشد.

نوبخت با اشاره به انگیزه سامان بخشی به بازار ارز و تعریف یک مدل در این مسیر افزود: هر کسی می خواهد کالایی را وارد کند، باید از طریق ثبت سفارش انجام شود و می تواند از مزایای ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده کند.

فردا دولت راجع به مسایل ارزی جلسه فوق العاده می‌گذارد / نوبخت

رییس شرکت برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: اصفهان باید جهت این ۱۲ برنامه ای که تعیین شده است از ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابعی که تعیین شده است سهمش را بگیرد. شرکت ها با توجه به سیاست های دولت برایشان منابع تعیین شده است و استاندار استان با توجه به نظامی که تعیین کردند و همچنین شرکت مدیریت و برنامه ریزی استان که تعیین شده است از این منابع استفاده کنند.

نوبخت خاطرنشان کرد: تمام شرکت ها امسال در قانون بودجه منابعی برایشان تعریف شده است که می توانند به اقتضای طرح هایی که ارائه می دهند، سهمی ببرند. امروز ایده ها و برنامه ها را دیدم و البته باید بگویم که ما تنها کالاهای مصرفی را به عنوان کالای ایرانی تعریف نمی کنیم، من زحمات نخبگان اصفهانی را که انجام داده بودند امروز دیدم که کالای ایرانی محسوب می شود و قابل مسابقه در امر توسعه هست.

رییس شرکت برنامه و بودجه کشور گفت: نشانه امسال دولت در چارچوب اقتصاد مقاومتی و به خاص آنچه مقام معظم رهبری تعیین کردند و طبق تبصره ۱۸ قانون بودجه، عنوان اشتغال

محمد باقر نوبخت پیش از ظهر امروز هم در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان اصفهان، با بیان اینکه در این جلسه قرار نیست تمام مسایل استان را بررسی کنیم و بخش مهم مسایل را بعدا در جلسه شورای برنامه ریزی استانها خواهیم شنید، یادآور شد: فردا چهارشنبه جلسه فوق العاده ای در خصوص مسایل ارزی در دولت برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه ما جهت تمام نیازهای کشور ارز داریم، ولی هر کسی نباید پول خود را به دلار تبدیل کند، تاکید کرد: دولت جهت ۸۰ میلیون نفر تصمیم می گیرد، نه جهت ۸۰۰۰ نفر عده خاص و کاری نداریم یک نفر سکه و یا دلار را چه قیمتی خریده است.

فردا دولت راجع به مسایل ارزی جلسه فوق العاده می‌گذارد / نوبخت

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه از اول تا ۱۵ اردیبهشت امسال، دولت چهار میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار ثبت سفارش در بخش های متفاوت جهت کالاهایی وارداتی همچون کالاهای اساسی و یا لوکس داشته هست، گفت: کالاهای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومان ثبت سفارش می شود، البته دولت هر روز اعداد و خرید و فروش ارز را در کشور رصد می کند.

وی راجع به بعضی گلایه ها از قیمت دلار ۴۲۰۰ تومان، اظهار کرد: کاری نداریم کسی در کوچه بعد کوچه پایتخت کشور عزیزمان ایران دلار را با رقمی دیگر خریده است و اکنون بگوید دلار ۴۲۰۰ تومان کجاست؟ تمام نیازهای ارزی از شبکه نیما تخصیص می یابد و ارز از طریق قانونی به قیمت خود ارائه می شود.

او ادامه داد: این جلسه در چارچوب عملکرد سیاستهای اقتصاد مقاومتی تشکیل شده است هست، در مقدمه آن، علت این سیاست ها در سال ۱۳۹۳ به وسیله رهبر معظم انقلاب بیان شد که جهت دستیابی به اهداف سند چشم انداز ابلاغ می شود.

وی با بیان اینکه در سال ٨٣ سیاست ها جهت سال ٨٤ و هم چنین چشم انداز ١٤٠٤ جهت رسیدن به کشوری توسعه یافته تدوین شد، افزود: نشانه گذاری مهم قرار گرفتن در مقام نخست علم و فناوری منطقه است و براساس آن برنامه های چهارم، پنجم و ششم توسعه، تدوین و اجرا شد.

رییس شرکت برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه متاسفانه دو برنامه چهارم و پنجم توسعه متناسب با نشانه گذاری و رسیدن به اهداف مهم شکل نگرفت و رشد هشت درصدی تحقق نیافت، تصریح کرد: در این راستا رهبر معظم انقلاب سیاست های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند و برنامه ششم توسعه نیز با رعایت سیاست های اقتصاد مقاومتی تنظیم شد و با ابلاغ برنامه، برش های یکساله آن در قالب بودجه تنظیم شد و اکنون در دومین سال این برنامه هستیم.

وی با بیان اینکه در سیاست های اقتصاد مقاومتی مقدمات رسیدن به رشد هشت درصدی از طریق سرمایه گذاری فراهم شد، تاکید کرد: جهت رسیدن به رشد هشت درصدی، نیازمند سرمایه گذاری ٧٧٠ هزار میلیارد تومانی در هر سال هستیم.

نوبخت با اشاره به اینکه در بودجه ٩٦ ریز این ارقام و سهم دولت، بانک ها، صندوق توسعه ملی، سرمایه گذاری خارجی و … از سوی شرکت برنامه و بودجه تنظیم و در مجلس نیز در قالب برنامه ششم توسعه تصویب شد، یادآور شد: این برنامه دارای ٣٠ بخش و ١٤ فرابخش است و امسال نیز جهت اجرای برنامه ششم توسعه و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و سند چشم انداز برنامه هایی با نشانه رشد اقتصادی از طریق سرمایه گذاری تنظیم شده است که آثار آن در تولید ملی و اشتغال مشهود خواهد بود.

وی با اشاره به راه های رسیدن به این اهداف، گفت: جهت رسیدن به رشد از طریق سرمایه گذاری علاوه بر استفاده از امکانات غیردولتی نیز بانک ها وارد عمل شدند تا سرمایه مورد نیاز به بخش شخصی و همچنین واحدهای تولیدی و صنعتی نیازمند به سرمایه در گردش پرداخت شود.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه سال گذشته بانک ها ١٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان تسهیلات به بیش از ٢٦ هزار واحد صنعتی و تولیدی کوچک و میانگین پرداخت کردند، افزود: دولت نیز ٤٢ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان از ردیف طرح های تملک دارایی و سرمایه ای و ۱۲۰۰ میلیارد تومان جهت طرح های عمرانی پرداخت شد، همچنین ۶۷۰۰ میلیارد تومان صندوق توسعه ملی پول جهت احیای ۵۵۰ هکتار از اراضی خوزستان، دشت سیستان و ایلام و مهار آب های مرزی در اختیار دولت قرار داد.

وی با بیان اینکه هر سال ۲ میلیارد دلار صندوق توسعه ملی جهت مهار آب های مرزی به دولت پرداخت خواهد کرد، تاکید کرد: این ارقام موجب رشد سرمایه گذاری مثبت در کشور شده است است.

نوبخت با اشاره به اینکه سال گذشته رشد اقتصادی کشور با نفت ۴.۴ درصد و بدون نفت ۴.۷ درصد شد، تصریح کرد: صندوق بین المللی پول این ارقام را تایید کرد، البته رشد اقتصادی بدون نفت را با اندکی تفاوت ۴.۳ درصد اعلام کرد.

وی با بیان اینکه کشور پرسشها بسیاری دارد، البته باید نقاط ضعف و قوت خود را ببنیم و روحیه خود را از دست ندهیم، اظهار کرد: براساس گزارش مرکز آمار ایران، سال گذشته ۷۹۷ هزار نفر وارد بازار کار شدند که جهت ۷۹۰ هزار نفر اشتغال ایجاد شد، ولی باز ۷۰۰۰ نفر به جمع بیکاران کشور اضافه شد، با این وجود قیمت رشد بیکاری را از ۱۲.۴ درصد به ۱۲.۱ درصد کم کردن داده ایم.

رییس شرکت برنامه و بودجه با اشاره به اینکه امسال نیز ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت خواهیم کرد، گفت: بخشی از این بودجه را دولت، صندوق ها و بانک ها باید تامین کنند و قرار نیست این اعتبارات تنها به واحدهای سرمایه در گردش پرداخت شود، بلکه قسمتی از آن باید در بخش مسکن تزریق شود و در این راستا بازسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکن فرسوده در بافت فرسوده شهرها را شروع کرده ایم.

وی تصریح کرد: اگر مسکن رونق گیرد اشتغال همانند قطاری راه خواهد افتاد و سایر واگن ها نیز به حرکت در می آیند.

نوبخت در ادامه با بیان اینکه اصفهان پتانسیل های زیاد و همچنین افراد فرهیخته بسیاری دارد، اظهار کرد: ظرفیت های این استان بالاست و می توان بسیاری از طرح های کشور را به طور پایلوت در اصفهان اجرا کنیم.

وی به برنامه های دولت جهت استان اصفهان اشاره کرد و گفت: می توان ۲۴۰ هزار وقت شغلی را در استان اصفهان ایجاد کرد، از سوی دیگر برنامه هایی در حوزه کشاورزی، صنعت و بخش اشتغال روستایی و عشایری اجرا خواهد شد، همچنین برنامه ها و منابعی جهت نوسازی ناوگان درون شهری و میراث فرهنگی و بخش گردشگری در نظر داریم.

نوبخت با تاکید بر اینکه با این برنامه ها قرار نیست پول پاشی کنیم، آیا که تجربه این کار را در گذشته داشته ایم، تصریح کرد: دولت نیز جهت حل مسئله آب و مدیریت آن، کمک خواهد کرد، ولی استاندار اصفهان می تواند به جای کشاورزی از امکانات بخش های دیگری و به روز کردن آن ها استفاده کند.

وی تصریح کرد: رشد هشت درصدی اقتصاد کشور با روش های سنتی حاصل نمی شود و باید از روش های دانش بنیان استفاده کنیم و با دقت بسیار منابع و پول را در کشور توزیع کنیم.

رییس شرکت برنامه و بودجه با اشاره به صحبت های مهرعلیزاده که ظرفیت های خوبی در استان اصفهان نهفته هست، تاکید کرد: قیمت بیکاری موجود زیبنده اصفهان نیست، ولی با تخصیص این اعتبارات طرح های توسعه ای باید در استان اصفهان اجرایی شود و بنده ۶ ماه دیگر جهت پیگیری این عنوان به اصفهان سر می زنم و به سایر استان ها می گویم که از اصفهان الگو بگیرند.

وی در ادامه به پرسشها بین المللی و سیاسی کشور و همچنین برجام اشاره کرد و گفت: ماندن رییس جمهور آمریکا در برجام، چه خیری جهت ما داشت که امروز از بابت خروج آن دلواپس شویم و خروج این کشور از برجام، موجب انزوای آمریکا می شود و بقیه کشورها همراه آن نخواهند بود.

نوبخت با تاکید بر اینکه دولت از مهر ماه سال گذشته تمام بودجه های خود را جهت شرایط اضطراری و بحرانی تنظیم کرده هست، تصریح کرد: کشور عزیزمان ایران کمبود ذخایر ارزی ندارد و بنا بر اعلام های رسمی، ذخایر ارزی کشور از ۹۵ میلیارد دلار به ۱۰۸ میلیارد دلار زیاد کردن یافته هست، هم چنین تراز تجاری کشور در فروردین ماه ۶۰۰ میلیون دلار مثبت اعلام شد.

واژه های کلیدی: برنامه | اصفهان | اقتصاد | برنامه | اقتصادی | بودجه کشور | صندوق توسعه | برنامه ریزی | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog